Pátek 18. srpna 2017

Úvodní stránka

Mentální mapy

Terénní sondy

Procházky Prahou

Praha jako psychotest

Literatura

 

IVTT

e-mail

 
Literatura


Literárně vědní kapitolou je téma zobrazování Prahy, event. jejich jednotlivých části v literatuře. Např. Kahuda líčí v románu Houština (s. 131) svá pozorování na sídlišti (s pomocí německého válečného dalekohledu). Jeho zkušenost může být důvěrně známá i těm, kteří na sídlišti nikdy nebydleli:

"Vítr mi čechrá vlasy. Dívám se do bytů, přihlížím těm stále stejným životům. Tomu přecházení z kuchyně do pokoje. Sem a tam. Jsem přítomen němé gestikulaci. Málokdy ulovím nahé dívčí tělo. Jen staré báby vycouvají z rozsvícených koupelen prdelí napřed. Kýtami navlečenými do růžových pytlovitých spodních kalhot."

Zajímavou mikroanalýzu Prahy dvacátých let nalezneme v Čapkově povídce Kupón, ve které se řeší identita zavražděné mladé ženy, patrně služky. Existují pouze dvě stopy - v blízkosti mrtvoly se našel lístek od tramvaje a účet od (relativně drahé) čajové konvičky pro jednu osobu. Pražským detektivům podaří zjistit, kde sloužila. A to tak, že uvažují nad tím, do které části Prahy, kterou tramvaj č. 7 projíždí, by se taková konvička nejlépe hodila:

  • Nebude bydlet na Žižkově (příliš drahá konvička).
  • Ve vnitřní Praze je málo podnájemníků.
  • Na Malé Straně se pije spíše káva.

Nakonec padne volba na čtvrť mezi Hradčany a Dejvickou. Osoba, která pije z takové konvičky čaj, musí bydlet v malém domku se zahrádkou (tzv. moderní anglická kultura).

Bylo by zajímavé se zamyslet nad tím, jak by se dala podobná povídka napsat dnes.


DALŠÍ NÁMĚTY - VOLNÁ DISKUSE

Nahoru